E-mail: elektroterm@ukr.net
Обо всем - обо всём

В цій короткій статті оглянемо оптимальність вибору теплового насосу безпосередньо для замовника. Про його перспективність, доцільність та ефективність сказано достатньо багато, так що не будемо повторюватися. При цьому по домовленості вважатимемо, що відомий принцип роботи теплових насосів різних типів, все узгоджено, і замовнику потрібно допомогти зробити свій остаточний вибір.

Отож, давайте, розглянемо найбільш поширений тип теплового насосу – ґрунт-вода. Теплові насоси такого типу завоювали популярність у північних та середніх широтах; коефіцієнт перетворення (трансформації) СОР цих ТН становить, при використанні низько потенціальних опалювальних пристроїв – теплої підлоги, теплих стін, - порядку чотирьох. При чому він не залежить від температури навколишнього середовища, що для даних регіонів через непередбачуваність погоди взимку дуже важливо.  Доцільність використання самого ТН безпосередньо пов’язана з затратами на опалення та гаряче водопостачання – чим більше витрати газу в перерахунку, чи електроенергії, тим швидше повертатимуться затрачені кошти на облаштування системи. Ці розрахунки в цифрах можна знайти в популярній літературі на тему теплових насосів.

Облаштування такого типу теплового насосу, як відомо, безпосередньо пов’язане з бурінням свердловин для ґрунтових зондів  чи прокладкою цих зондів у траншеях.  При чому затрати на облаштування як вертикальних, та горизонтальних колекторів приблизно одинакові, якщо тільки останні максимально не механізовані. Проте замовник повинен враховувати, що в подальшому на території, під якою прокладено горизонтальні зонди (а вона може бути доволі значною, пряма залежність відносно площі будинку) в подальшому не можна вести господарської діяльності, сажати дерев. Вертикальні зонди займають набагато меншу територію, що не створює незручностей при розбудові об’єктів та веденні господарства.

Також останнім часом на ринку з’явилися різновиди ґрунтових теплових насосів для спільної роботи з сонячними колекторами; без використання буферних акумулюючих ємкостей – сонячні теплові насоси. Ці пристрої доволі ефективні на об’єктах, де значні витрати гарячої води, потреби в якій в літній період задовольняють геліоколектори. Надлишок енергії від них, обминаючи бак, акумулюється через зонди напряму в ґрунті, прогріваючи свердловини чи горизонтальний колектор. Це в подальшій сезонній експлуатації дозволяє досягти СОР порядку 7…8.

Ще одною тенденцією використання ґрунтових теплових насосів є доволі часте їх використання в реверсивному режимі – для кондиціювання повітря в літній період. Для цього ТН додатково обладнують модулем охолодження та облаштовують систему фанкойлів у приміщеннях. Плюси такого подвійного використання теплових насосів очевидні.

Тепер про ще один тип теплових насосів. Теплові насоси повітря-вода та повітря-повітря добре знайомі та найпоширеніші в південних регіонах. По вартості вони приблизно на рівні теплових насосів ґрунт-вода, зате не потребують проведення трудоємких робіт по облаштуванню свердловин, чи прокладці горизонтальних колекторів. В місцях, де вони  використовуються, часто доволі м’яка зима, температури рідко опускаються нижче -5°С, що дозволяє отримувати СОР на рівні 3, та зберігати ефективність теплових насосів, завдяки їх оптимізованим конструкціям, до температур порядку -20°С. Технологічні рішення виробників ТН дозволяють уникати обмерзання зовнішніх блоків. При використанні теплових насосів типу повітря-вода доволі просто їх об’єднати для спільної роботи з сонячними колекторами через бак-накопичувач з кількома змійовиками.  ТН типу повітря-повітря дозволяють максимально спростити та здешевити облаштування самої системи опалення, обійтися без радіаторів та теплих підлог. Також повітряні теплові насоси в літній період часто використовуються в реверсивному режимі, для кондиціювання повітря. Рівень шуму зовнішніх та внутрішніх блоків сучасних повітряних ТН доволі низький, що не створює дискомфорту.

Отож, зацікавлений замовник, враховуючи власні потреби, та можливості обладнання, завжди зможе вибрати потрібний тепловий насос, який відповідає його задачам.